— Jak vybrat správné kolo —

Rozdělení jízdních kol podle způsobu využití:

Horská kola (MTB)
Kola jsou určena pro jízdu v rozmanitém terénu od lehkého až po náročný. Výběr modelu se odvíjí od několika faktorů: nejčastěji využívaný terén, jeho náročnost, doba strávená na kole a jeho časté využívání. Tyto faktory jsou důležité pro technické vybavení kola. Např. pro jízdu v lehkém terénu lze vybrat model v základní technické výbavě a naopak pro náročný terén je lepší vybrat technicky lépe vybavený model, tomu odpovídá i cena. Horské kolo je možno použít i na silnici, ale pro svou konstrukci a typ používaných pneumatik není jízda na tomto povrchu tak efektivní jako u krosového kola.


Krosová kola
Kola určená jak do terénu, tak i pro silnice a cesty. Toto kolo vybírá cyklista, který bude kola zhruba z 80% používat na polních, lesních cestách a zpevněných komunikacích. Krátkodobě lze krosové kolo využívat v nenáročném terénu i mimo cesty. Konstrukce rámu je přizpůsobena pohodlnějšímu-napřímenějšímu posedu jezdce oproti kolu horskému. Tento typ kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.


Touring kola
Tato kola jsou určena hlavně pro silnice a zpevněné cesty. Je vyloženě nevhodné tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu. Touringové kolo je vhodné díky svému vybavení (blatníky, svítilny, nosič, atd.) jako dopravní prostředek.


Silniční kola
Tato kola jsou určena pro sportovní jízdu na silnicích a uzavřených okruzích. V žádném případě nedoporučujeme silniční kola využívat v jakémkoliv terénu.


BMX a freestyle kola
Kola určená pro využití buď na uzavřených okruzích a nebo zpevněných uzavřených prostorách určených pro tento druh kola. V žádném případě není vhodné využívat tato kola k jízdě na delší vzdálenosti.


Sjezdová kola
Tento typ kol je na první pohled zaměnitelný s horským kolem s odpruženou přední vidlicí a odpruženou zadní stavbou. Avšak svou konstrukcí dosahují vidlice sjezdového kola daleko vyšších zdvihů a tudíž je toto kolo určeno převážně pro jízdu z kopce dolů ve velmi náročném terénu.


ASL (author sport lady)
Je koncept tvorby dámských sportovních kol, cyklistických doplňků a oblečení, výhradně určených pro sportovně orientované cyklistky. ASL respektuje specifické ženské anatomické parametry a zároveň uspokojuje požadavky na designové ztvárnění jednotlivých kol a příslušenství reflektující aktuální módní trendy.

— Velikosti kola —

Když si vyberete kolo po stránce jeho využití, zaměřte se nyní na velikost.

Velikost kola je uváděna dle výrobce kola:

  • v palcích,
  • v centimetrech,
  • v milimetech,
  • značení S, M, L, XL.

Je potřeba se při výběru velikosti kola řídit obecnými pravidly:

Výška postavy

do 165 cm

160 - 170 cm

170 - 185 cm

185 - 200 cm

nad 195 cm

Výška rámu dle označení

15", 16", S, do 44 cm, do 500 mm

17", 18", M, do 48 cm, do 520 mm

19", 20", L, do 52 cm, do 540 mm

21", 22", XL, do 55 cm, do 560 mm

23", 24", 58 - 60 cm, nad 580 mm

— Dětské velikosti kol —

Průměry kola

  • dětská kola - 12", 14", 16", 20", 24"
  • kola BTM - 26", 27.5" a 29"
  • krosová, trekingová a silniční kola - 28"

Rozdělení rámu

  • pánský
  • dámský

Ženy ne vždy volí dámskou variantu rámu. Zejména sportovně založené ženy často volí pánskou variantu rámu vzhledem k jejich pevnější konstrukci.